Positano, malowniczo usytuowane na zachodnich stokach Wybrzeża Amalfi, jest jednym z najbardziej fascynujących miejsc we Włoszech. Z 3730 mieszkańcami, to niewielkie miasto w prowincji Salerno w regionie Kampanii, zyskało światowe uznanie, wpisując się w 1997 roku (razem z innymi okolicznymi miejscowościami) na prestiżową listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Pochodzenie nazwy – fascynująca legenda
Nazwa Positano skrywa w sobie fascynujące historie. Jedna z nich sugeruje, że pochodzi od imienia rzymskiego wyzwoleńca Posidesa, który zlecił budowę willi na tych terenach. Inna legenda mówi o Czarnej Madonnie, która miała nawoływać nawigatorów słowami „Posa, Posa”, kierując ich do lądowania w mieście, wówczas znanym jako Mortelle.
Historia od prehistorii po czasy rzymskie
Pierwsze ślady osadnictwa w Positano sięgają prehistorycznych czasów górnego paleolitu, gdzie jaskinia „La Porta” była odwiedzana przez zbieraczy i myśliwych. Badania archeologiczne przeprowadzone przez Antonio M. Radmilli w 1955 roku odkryły skamieniałości, sugerujące, że gospodarka ludności opierała się na zbieraniu skorupiaków i myśliwstwie.
Z I wieku p.n.e. pochodzą pierwsze dowody rzymskich willi na wybrzeżu, z których jedna zajmowała zatokę, a druga rozciągała się na wyspę Gallo Lungo. Ta epoka rzymska, opisana przez Karl Weber w 1758 roku, jest przedmiotem systematycznych wykopalisk od 2003 roku, które doprowadziły do powstania Rzymskiego Muzeum Archeologicznego w Positano.
Benedyktynowie, fortyfikacje, i złoty wiek w XVIII wieku
W X wieku istniało opactwo benedyktynów poświęcone San Vito i Santa Maria, a linia brzegowa została ufortyfikowana wieżami strażniczymi w okresie panowania Andegawenów i Aragonii. XVIII wiek był okresem rozkwitu, z późnobarokowymi willami wznoszonymi na wschodnim zboczu.
Handel, wojny, i okres zjednoczenia Włoch
Od XVIII do XIX wieku Positano był ważnym ośrodkiem handlowym, a jego mieszkańcy stawali się armatorami i kupcami. Rodziny jak Cinque, Attanasio, czy Talamo zdobyły fortuny na handlu szlachetnymi towarami. Jednak po wojnach napoleońskich i zmieniającej się sytuacji międzynarodowej, handel zaczął podupadać.
Od 1806 do 1860 roku Positano było stolicą powiatu, a po zjednoczeniu Włoch wielu mieszkańców wyemigrowało. Boom turystyczny nastąpił po II wojnie światowej, przyciągając artystów i pisarzy, którzy znaleźli w nim schronienie.
Współczesność – Positano jako klejnot turystyczny
Dzisiaj, Positano jest uznawane za jedno z najpiękniejszych miejsc we Włoszech, przyciągające turystów swoim urokiem, plażami i malowniczym krajobrazem.
Komentarz 1